Jak mít zahradu zelenou i v období delšího sucha?image


V posledních letech si zahrádkáři zvykají na stále delší období sucha. Tráva je žlutá, suchá a skoro neroste. Květiny uvadají. Stromy rodí malé plody. Sudy na vodu jsou vyschlé. A čím delší je období sucha, tím víc zničující může být pro zahradu déšť. Voda se do vyprahlé hlíny nevsákne, jen po ní steče, většinou do kanalizace. Přitom s sebou odnáší i cennou vrstvu úrodné půdy. Prudký déšť může oslabené rostliny poškodit. S vodou nebo jejím nedostatkem si poradí jen zdravá zahrada. 

Naštěstí máme cesty, jak na tyto ztížené podmínky vyzrát.

Rybíz, angrešt a jahody zamulčované štěpkou + v pozadí kvetoucí louka s vysekávanými cestičkami.

Plánujte zahradu s ohledem na to, jaké podmínky která rostlina potřebuje. Jak jedlé, tak okrasné rostliny mají své stanoviště, které jim vyhovuje. Některé na slunci, jiné v polostínu nebo stínu. Každá dobrá kniha nebo katalog solidního zahradnictví tuhle informaci obsahuje. Když dáte rostlinu, co potřebuje polostín (salát, kapusta, špenát) na slunce, tak pro přežití potřebuje mnohem víc vody. Různé světelné podmínky zajistíte nejlépe v zahradě, kde jsou všechna tři patra - stromové, keřové i bylinné. 

Mulčováním zadržujte vodu v půdě. Pokud půdu pokryjete vrstvou materiálu, který ji zastíní a rostliny ho zvládnou prosrůst, pomůžete si hned dvakrát. Jednak bude půda méně vysychat a jednak se plevele hůř uchytí a půjdou snadněji vytáhnout. Jen musí být vrstva mulče správně tlustá, 7-8 cm je tak akorát. Jako mulč lze použít štěpku, štěrk a pokud nehoníte parádu, tak i slámu, posekanou trávu nebo i lepenkové krabice (tam pak stačí tenčí vrstva). Pozor na borku, ta je vhodná jen ke stromům a keřům, protože obsahuje látky, které brzdí růst ostatních rostlin (bylin).

Nenarušujte půdu, kypření nechte na breberkách. Častou orbou (nebo rytím) zvyšujete vysychání půdy. Zdravou půdu nakypří dostatečně různí drobní živočichové. Aby se jim u vás líbilo, je potřeba hnojit kompostem (kde je drobných živočichů spousta) a nechat si zajít chuť na většinu postřiků. Pro okrasu raději používejte trvalky (vícelété rostliny) než letničky (jednolité rostliny).

Vodu, co spadne na střechy a zpevněné povrchy využijte nebo alespoň vsákněte. Co jde svést do nádrže, sveďte a použijte k zalévání v horších časech. V podzemních nádržích se voda nekazí, ale jsou dražší než nadzemní. Co nezvládnete sesbírat do nádrže (třeba ze zpevněných ploch) zkuste svést do dešťového záhonu (raingarden nebo bioswale) - prohlubně, kde se voda shromáždí a do 24 hodin postupně vsákne, osázené rostlinami, kterým tento režim vyhovuje.

Vytvořte podmínky pro rychlé zalévání s dlouhodobým efektem. Okolo stromů a keřů vytvořte v půdě mísu, kde se bez odtečení půda postupně vstřebá několik desítek litrů zálivky. Takže tam můžete naráz nalít několik konví a voda se pozvolna vsákne. K bylinám můžete pořídit zavlažovací vázy neboli olla nádoby. Jde o keramické neglazované porézní vázy s glazovaným víčkem, které zakopeme až po krk do země a voda z nich postupně prosakuje přímo ke kořenům rostlin. 

Šetřete anglickým trávníkem, i louka má svoje kouzlo. Každé posekání trávy stojí spoustu vody, kterou tráva ztratí výparem z poškozených listů. I na zahradě rodinného domu potřebujete ve skutečnosti nutně jen nízké desítky m2 stříhaného trávníku na hraní a poležení. Sekejte intenzivně jen nutný malý plácek. A pokud si chcete užít dojem otevřenosti a volnosti, raději zvolte louku sekanou jednou nebo dvakrát ročně a častěji sekejte jen cestičky, kde potřebujete chodit. Aspoň uvidíte v louce občas něco vykvést.

Zdravá zahrada je vlastně jen chytré kopírování principů z přírody. I taková uměle vypadající věc jako mulč - ten je inspirovaný vrstvou listí v lese.


nejnovější články
image

Josef Šedlbauer: Musíme to překlepat, a využít koupený čas k zásadním změnám

Rozumím tomu, že jste po včerejším oznámení opatření naštvaní, unavení, znechucení nebo vystrašení z toho, kam spějeme.

Více
image

Ovocné aleje i Sad zrození: přidejte se k sázení!

Pomozte sázet nové aleje ovocných stromů, ať máte za deset let kam chodit na rande nebo na procházku s dětmi.

Více
image

182 miliard pro budoucnost

Peníze na obnovu země po pandemii můžeme využít k uzdravení krajiny i českého školství. Současný vládní návrh není dobrý.

Více