Jak za tři týdny zorganizovat výrobu filtrů pro celou republiku: klíčová byla odvaha snítimage

"Když se do České republiky blížila koronavirová pandemie, řekli jsme si s několika kolegy na liberecké univerzitě, že je potřeba pomoci aspoň zdravotníkům v okolí, kterým scházely ochranné pomůcky. Do pár dnů jsme rozběhli výrobu nanoroušek. Zároveň si lidé začali doma šít látkové roušky a bylo jasné, že pro ně nadlouho půjde o jedinou dostupnou ochrannou pomůcku. Napadlo nás, že by se její účinnost dala zvýšit použitím filtru. Nápad na roušky s filtrem se ujal a valily se na nás tisíce žádostí o filtry. Bylo mi jasné, že filtrů z nanovlákna není možné vyrobit ani zlomek potřebného množství. Takže jsem obvolával a přesvědčoval firmy, které mají zařízení použitelné na výrobu filtračních materiálů, až jsem se s jednou z nich dohodl. Pomohli jsme jim s technologií, certifikací, distribucí, odpovídali jsme na tisíce zpráv a otázek – a do dvou týdnů byly levné, účinné a masově vyráběné filtry v prodeji," vzpomíná Josef Šedlbauer, lídr kandidátky Pro KRAJinu, na náročnou výzvu korunovanou úspěchem.
V nouzi si musíme být schopni pomoci sami


V případě strategických komodit není možné spoléhat se jen na dovoz. Je to nespolehlivé, drahé a mohou nastat situace, kdy se na nás prostě nedostane. Neznamená to uzavřít se před světem a za každou cenu si všechno vyrábět doma. Musíme být ale schopni se v případě nutnosti rychle přeorientovat na soběstačnost. Filtrační materiály pro výrobu ochranných pomůcek jsou jeden z příkladů. 


Bez čeho se neobejdeme

Ty hlavní věci, ve kterých si musíme zachovat kapacitu pro soběstačnost, jsou voda, potraviny a energie. Dostatek vody a kapacita země na potravinovou soběstačnost přímo závisí na stavu krajiny. Proto musíme dát krajinu do pořádku. Rychle a na co největší ploše jí pomoci, aby dokázala zadržovat víc vody, neztrácela se z ní úrodná půda a pestrost, díky které může odolávat výkyvům. 


"V krizi se ukazuje, kdo umí rychle a správně rozhodovat a přicházet s nápaditými řešeními. Když se spojí znalosti, představivost a odvaha riskovat, je možné dosáhnout velkých věcí," uzavírá Josef Šedlbauer.


Více o programových bodech k ochraně krajiny a vody si můžete přečíst v souhrnu nazvaném #NEUSCHNEME, o našem plánu pro energetiku, zdravotnictví a krizové řízení píšeme v bodu #SOBĚSTAČNĚ.nejnovější články
image

Josef Šedlbauer: Musíme to překlepat, a využít koupený čas k zásadním změnám

Rozumím tomu, že jste po včerejším oznámení opatření naštvaní, unavení, znechucení nebo vystrašení z toho, kam spějeme.

Více
image

Ovocné aleje i Sad zrození: přidejte se k sázení!

Pomozte sázet nové aleje ovocných stromů, ať máte za deset let kam chodit na rande nebo na procházku s dětmi.

Více
image

182 miliard pro budoucnost

Peníze na obnovu země po pandemii můžeme využít k uzdravení krajiny i českého školství. Současný vládní návrh není dobrý.

Více