Děti patří do rodinyimage

Česko je poslední zemí v Evropě, kde jsou v ústavech děti do tří let. Všude jinde už nahradili kojenecké ústavy pěstounskou péčí. To vychází z psychologických poznatků, že první dva roky v životě dítěte jsou rozhodující pro to, aby dokázalo důvěřovat lidem a vytvářet pevné vztahy. Základ, který v tomto období dostáváme, je určující pro celý život.

Ukazuje se, že začátek života je klíčový pro naši schopnost milovat a navazovat přátelství. Také pro to, abychom si uměli držet hranice a nenechali si ve vztazích ubližovat nebo se vysávat. Abychom uměli říct ne a dost, dokázali se postarat o sebe a později o jiné. Což je důležité hlavně ve chvíli, kdy se sami stáváme rodiči.

Ke zdravému vývoji je nejdůležitější, aby v tomto období o dítě pečovali převážně jeden až dva stálí lidé, kteří svou pozornost věnují jen jemu, když potřebuje, jsou s ním, pomohou a dítě v nich nachází bezpečí domova, jistotu a důvěru. Zkrátka aby to bylo jako v rodině, kde se do péče zapojují i další příbuzní, ale je jasné, kdo jsou rodiče.


V kojeneckém ústavu, i když se personál snaží a vybavení a hraček tam je dost, tohle nejde nahradit a dítě si odnáší na duši trvalé šrámy ze stresu a samoty. Proto vznikl výborně se osvědčující nápad pěstounů na přechodnou dobu. Ti si vezmou malého človíčka k sobě domů a věnují se mu, než se najde pár, který ho adoptuje nebo se podaří jeho rodičům vyřešit problémy, kvůli kterým ho nemohli mít u sebe a vrátí se k nim. Věnují se tomu jako profesi a dostávají za to odměnu (bohužel několik let nenavyšovanou a tedy nízkou).

Co s tím má co dělat kraj?

Skoro všechno. Kraje jsou totiž zřizovateli kojeneckých ústavů a krajské úřady zajišťují také umísťování dětí do ústavů nebo k pěstounům. Právě teď je v Libereckém kraji u pěstounů na přechodnou dobu 42 dětí a v kojeneckém ústavu 20. Zlínský kraj je první a jediný, který se v roce 2016 odhodlal svůj kojenecký ústav zrušit. Aby to zvládli i bez ústavu, začali se více věnovat rodinám s malými dětmi v problémech, aby co nejvíce kojenců mohlo zůstat v rodině. A zaměstnancům kojeneckého ústavu nabídli stát se pěstouny na přechodnou dobu. Chceme, aby Liberecký kraj tento příklad následoval.   

A nejlepší je, že na tom nakonec kraj i vydělá, protože pobyt dítěte v ústavu je víc než dvakrát dražší, než odměna přechodných pěstounů. Takže i pokud by přechodným pěstounům kraj na odměnách přidal, aby se podařilo rozšířit jejich řady, stále se to vyplatí.


Autorka: Anna Kšírová

nejnovější články
image

Josef Šedlbauer: Musíme to překlepat, a využít koupený čas k zásadním změnám

Rozumím tomu, že jste po včerejším oznámení opatření naštvaní, unavení, znechucení nebo vystrašení z toho, kam spějeme.

Více
image

Ovocné aleje i Sad zrození: přidejte se k sázení!

Pomozte sázet nové aleje ovocných stromů, ať máte za deset let kam chodit na rande nebo na procházku s dětmi.

Více
image

182 miliard pro budoucnost

Peníze na obnovu země po pandemii můžeme využít k uzdravení krajiny i českého školství. Současný vládní návrh není dobrý.

Více